Imię męskie Lew

Jeżeli szukasz nietypowego imienia dla swego dziecka, które byłoby ciekawe, a zarazem krótkie i łatwe do zapamiętania, powinieneś się zastanowić nad imieniem Lew. Przede wszystkim, jest ono pochodzenia grecko-łacińskiego i stanowi polski odpowiednik imienia Leo lub Leon, natomiast jego żeńskim odpowiednik jest imię Leona. Poza tym, osoby o tym imieniu obchodzą imieniny 19 maja, ich szczęśliwy kamień to rubin, a kolor – czerwony. Oczywiście, imię Lew posiada wiele zdrobnień i spieszczeń, w związku z czym na kilkuletniego synka możemy wołać, m.in. Lewko, Lewik, Lwik czy Lulek.

Na uwagę zasługuje fakt, że to imię w naszym kraju jest znane głównie za sprawą Lwa Tołstoja, rosyjskiego pisarza, autora, np. „Wojny i pokoju” oraz „Anny Kareniny”. Ponadto, nosiło go jeszcze wiele słynnych postaci, przykładowo możemy tu wskazać takie osoby jak: Lew S. Bakst, właściwie Lew S. Rozenberg, malarz rosyjski; Lew Trocki, właściwie Lew D. Bronstein, rewolucjonista rosyjski, Lew Oborin, rosyjski pianista i pedagog, Lew Ayres, aktor amerykański, Lew Landau, rosyjski  fizyk, laureat Nagrody Nobla, w związku z czym widać, że największą popularnością cieszy się ono w krajach słowiańskich, zwłaszcza u naszych wschodnich sąsiadów. Jednakże nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nadawać je polskim chłopcom, tym bardziej że nosiło je wielu ludzi sukcesu, a więc możemy mieć nadzieję, że nasz syn także będzie miał w życiu szczęście.

Trzeba również podkreślić, że imię Lew posiada wiele zalet. Otóż, jest ono rzadkie, w związku z czym nasz syn w klasie nie będzie jednym z kilku Kacprów, Kubusiów, Adasiów czy Olivierów. Ponadto, ma ono w sobie moc, gdyż bez wątpienia kojarzy się wszystkim z królem wszystkich zwierząt, w związku z czym możemy zakładać, że nasze dziecko będzie odważne, pewne siebie i będzie miało zdolności przywódcze. Oprócz tego, możemy przypuszczać, że Leon będzie osobą nie tylko silnie psychiczną, ale i dobrze zbudowaną fizycznie, co się powinno przełożyć się na powodzenie u płci przeciwnej.

Nie ulega wątpliwości, że wiele osób może mieć problem z odmianą imienia Lew, gdyż jest ona często mylona z deklinacją pospolitego wyrazu lew, oznaczającego zwierzę. Dlatego warto zaznajomić się z prawidłową odmianą imienia, aby w przyszłości nie popełnić błędu i być może kogoś nie obrazić.

  • Liczba pojedyncza

Mianownik –  Lew

Dopełniacz – Lwa

Celownik – Lwowi/Lwu

Biernik – Lwa

Narzędnik – Lwem

Miejscownik – Lwie

Wołacz – Lwie

  • Liczba mnoga

Mianownik – Lwowie

Dopełniacz – Lwów

Celownik – Lwom

Biernik – Lwów

Narzędnik – Lwami

Miejscownik – Lwach

Wołacz – Lwowie